środa, 27 października 2021

Liliowe wspomnienie.

 Hejka, dzisiaj zapraszam na spacer pośród lilii - moje, liliowe szaleństwo... Pytają o lilie więc się podzielę... I tak chciałam to zrobić, lecz później kiedy naprawdę za oknem będzie buro, ponuro, nijako... I chyba dzisiaj taki poranek zapukał... Nie wiem jaki będzie dzień, to i tak pokoloruje go różnymi kolorami i zrobi się kolorowo hihi. A właśnie dzięki liliom ogród naprawdę zrobił się kolorowy, pachnący... Gdzie nie szłam tam zapachniało. Ile to ja bukietów naciachałam, do wazonów do domu, do każdego pomieszczenia, stały takie i pachniały, a to w salonie, w kuchni, w łazience i w jednym korytarzu gdzie buty hihi. Cięłam bukiety na cmentarz, cięłam bukiety dla znajomych, co w tym czasie gdy kwitły lilie mnie odwiedzali... Dostawali. To taki pierwszy mój rok, gdzie nie szkoda mi było ciąć... A pamiętam jak zaczynałam z liliami, od kilku cebulek.. I tak kolekcja rozrosła się i myślę że jeszcze się rozrośnie... Bo czekam na kolejną dostawę.. Te, które mam z Holandii, rok rocznie mnie zaskakują, mają urosnąć na metr, rosną na dwa metry.. I się wpasowują jakoś w otoczenie te wielkoludy... Nie najlepiej teraz to wygląda. Stoją takie suche, podgniłe patyki. Obsadzam lilie kwiatami jednorocznymi... Ale i tak przychodzi pora i kikuty stoją. Myślę, atrakcyjnie to nie wygląda, ale przynajmniej wiem, gdzie lilia rośnie. Co 3, 4 lata trzeba wykopywać, przesuszyć, powasadzać w nowe miejsca.. Robiłam to nawet wiosną, wczesną... Małe zmiany to i lilie musiałam przesadzić... I nic się nie działo. Przecież lilie też sadzi się wiosną... I nie są wybredne. Te wysokie to wymagają solidnych palików, bo jak wiatr przyjdzie, szkoda żeby się połamały.... A niektóre potrafią urosnąć wyższe ode mnie... Mówię o drzewiastych liliach, to takie mieszńce. I żarłoki. Dostają obornika na wiosnę i podlewanie to podlewanie wszystkich kwiatków, zwłaszcza w upały. I powiem tak, że jeżeli chodzi o sadzenie cebul... Nawet lilie sadziłam w grudniu, i kwitły, sadziłam w grudniu cebulki letnie i kwitły....bo wszystko też zależy od pogody... Nasze strony cieplejszy klimat... Święta Bożego Narodzenia bez śniegu, mamy taką ciepłą, albo deszczową jesień... I się nie boję sadzić. Kto by się bał... Dobra dosyć tego pisania. Nie wiem czy wyczerpałam temat. Może jeszcze dodam, że usuwam przekwitnięte kwiaty, a kiedy całkowicie przekwitnie obcinam o jedną trzecią, dwie trzecie łodygi lilii. Zależy jaka lilia. Bo jednak jest ich trochę... Zapraszam na liliowy spacer. 



A pierwsza kwitnąca lilia niczym sztuczna róża to :


I tak cała reszta moich podopiecznych. 😍
















































































I ostatnie, które kwitły.... Sadzone w grudniu. 



Lilie pokazałam Ci jak kwitły, po kolei. W zeszłym roku kwitły lilie żabie... Lilie wodne, w tym roku lilie żabie zmarzły im pąki a lilie wodne zostały przeniesione do stawu... Ale mamy też nowe, które klimatyzują się w oczku od kilku miesięcy, i tu w oczku zostaną.

To by było na tyle... Życzę super zabawy w ogrodzie.... I przypominam, że teraz czas sadzenia czosnków jadalnych. Ja właśnie przygotowuje pod czosnek miejsce a sadzić będę nieco później niż polskie odmiany.

Trzymaj się ciepło. Pozdrawiam. Pa


12 komentarzy:

 1. Podziwiam Twoją wspaniałą kolekcję. Niestety, moja stała się przysmakiem nornic i karczowników.
  Serdecznie pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Luciu cieszę się że spacer się podobał... U mnie dużo czosnków posadzone i temu żadne gryzonie nie podjadają.. A może też miejsce, w końcu mają las dookoła to tam korzystają???? Oby jak najdłużej. Pozdrawiam.

   Usuń
 2. Wspaniała kolekcja kwiatów❗❗❗♥️ (które nigdy nie zwiędną)

  OdpowiedzUsuń
 3. Kiedyś hodowałam lilie w domu - pachniały nieziemsko. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O tak zgadzam się, w domu wystarczy jeden kwiat i już pachnie mega mega nieziemsko. Pozdrawiam.

   Usuń
 4. Cudowna kolekcja. Ja wykopałam cebulki i zastanawiam się, może je przezimuję i wiosną posadzę w donicach??? Żeby te szkodniki nie pożarły wszystkiego.

  OdpowiedzUsuń
 5. Przepiękne kwiaty! :)

  https://xgabisxworlds.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń